ΜΟΥΣΕΙΟΣΚΕΥΗ
Η μουσειοσκευή της περιοδικής επετειακής έκθεσης του Δήμου Θεσσαλονίκης για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, σχεδιάστηκε βασιζόμενη στο νοηματικό μουσειολογικό σχεδιασμό της έκθεσης. Η μουσειοσκευή θα ταξιδεύει στην Ελλάδα και θα παρέχει δυνατότητες για τη διασύνδεση άλλων εποχών και τόπων με υλικές μαρτυρίες, μέσω της βιωματικής και ανακαλυπτικής μάθησης, καθώς και της ισότιμης πρόσβασης.
Η μουσειοσκευή είναι χωρισμένη σε τέσσερις θεματικές, σύμφωνα με τις σχολικές ηλικιακές ομάδες (Νηπιαγωγείο, Δημοτικό [Α’–Γ’, Δ’-ΣΤ’], Γυμνάσιο – Λύκειο) και θα δανείζεται στα σχολεία καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Σε αυτή τη θεματική πρωταγωνιστεί το παραμύθι με τίτλο «Το όνειρο το Μιχάλη», το οποίο δημιουργήθηκε για τις ανάγκες της μουσειοσκευής, καθώς και αντίγραφα αντικειμένων που πήραν μαζί τους οι πρόσφυγες κατά το διωγμό, παρακινώντας τους μαθητές να ζωγραφίσουν τι θα έπαιρναν αυτοί μαζί τους αν γινόταν σήμερα μία αντίστοιχη καταστροφή.
Σε αυτή τη θεματική πρωταγωνιστούν οι προφορικές μαρτυρίες και η αναγνώριση των συναισθημάτων στην εξιστόρηση των ιστοριών. Οι μαθητές θα παρακολουθήσουν αποσπάσματα και μέσω ενός επιτραπέζιου παιχνιδιού (Jenga) θα μιλήσουν για τα δικά τους συναισθήματα. Επίσης, ως δραστηριότητα προτείνεται να γίνουν οι ίδιοι δημοσιογράφοι – ιστορικοί και να συλλέξουν τις δικές τους ιστορίες.
Σε αυτή τη θεματική, οι μαθητές θα ξεναγηθούν εικονικά στην περιοδική έκθεση μέσω της ιστοσελίδας και θα πάρουν αφορμή για να δημιουργήσουν τα δικά τους podcast σχετικά με τη Μικρασιατική Καταστροφή.
Σχεδιασμός και Γενική Επιμέλεια Μουσειοσκευής: Έλενα Ζιάβρα, Αρχαιολόγος – Μ.Α. Μουσειολόγος
Συγγραφή παραμυθιού και θεατρικού μονολόγου για το κουκλοθέατρο: Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Θεατρολόγος
Εσωτερική Εικονογράφηση Παραμυθιού: Ελένη Σιαπατόρη, Φοιτήτρια της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών Θεσσαλονίκης
Εικονογράφηση Εξωφύλλου Παραμυθιού: Χαράλαμπος Παπαδόπουλος (Μαθητής Ε’ Δημοτικού)
Σχέδια βασισμένα στο παραμύθι: Μάξιμος Σκυφτούλης (Μαθητής Δ’ Δημοτικού)
Ψηφιακή παρουσίαση μουσειοσκευής: Αθηνά Γραμματικόπουλου, Πληροφορικός – Μ.Α. Μουσειολόγος
*Ευχαριστούμε τον Αλέξη Φραγκιάδη και τις Εκδόσεις Γαλάτεια για τη δωρεά δύο αντιτύπων του βιβλίου «Το τετράδιο της Ερατώς»